• 735 547 092
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Blog

  • www.lokr.cz
  • www.lokr.cz
  • www.lokr.cz
  • www.lokr.cz
  • www.lokr.cz
  • www.lokr.cz

Výsevní substrát Substrát a umělé osvětlení v kombinaci s denním světlem.

Výsevní substrát Substrát na kaktusy: ¼ rašeliny, nebo hlíny ¼ zeolitu ¼ perlitu ¼ filtračního písku bílého a umělé osvětlení na pěstování v kombinaci s denním světlem.

Dobrý den, po vysévání pouze do Zeolitu mám chuť na změnu. Rád bych, aby jsem

nemusel semenáčky přesazovat dříve. Sice v Zeolitu vydrží i rok, ale rád bych zkusil

další variantu a porovnal to.

Osvětlení:

Moje zkušenosti s osvětlením v jednoduchosti je síla, ale bez boxu a i s denním světlem:

1.Stačí obyčejná led žárovka 12 W 1055 lm 4000k za 59 - 89 Kč třeba v Bauhausu tam je ta kompletace nejlevnější ( všechny jsem proběhl a bylo to nejlevnější kompletní nákup v Bauhasu). 12 W 1055 lm 4000k. Denní bílá - těch 4000K obsahuje převahu středního světla (zelená složka) viditelného spektra.

Podle odborníků je nejvhodnější kombinace LED 6000(6500)K a 2700K.
Studená bílá pro modré světlo a teplá bílá pro červené světlo to je těch 2700k a méně.

Já využívám denního světla při přisvícování umělého dosvětlení. Pro semenáčky je pak mnohem jednodušší přechod na obyčejné světlo. Nemusíte pak tak dlouho svítit. Ale je to jen věc názoru. S růstem nemám problém.

Při kompletaci osvětlení je zapotřebí také:

Objímka na žárovku 19 Kč plastová. Stačí.

Kabel do zásuvky k objímce 19 Kč ( do objímky zapojíte libovolně. Jedno na kterou stranu , který kabel. Jsou jen dvě možnosti.

Tyčka , uvnitř dutá, do které protáhnete kabel do zásuvky. Tyčka stojí 38 Kč a dá se různě ohýbat a uděláte jakýkoliv ohyb. Máte lampičku, dle ohybu.

Časovat cca. 100 Kč (ráno v 8 rozsvítí a večer v 20:00 zhasne.) Tak aby jsme mohli v klidu spát :) Když to máte třeba v ložnici.


Pokud chcete lampičku tak to musíte dát do nějaké nádoby s kamením, aby to drželo, nebo koupit v květinářství dutý polystyrén cca 12 Kč a zalít to třeba cementem nebo sádrou a kamennou drží to pak jako lampička.

Nedávám to vůbec do žádného boxu, ale používám i denní světlo v tom je ten nejlepší fígl. Dám to třeba na zem pod okno viz půdní byt bud na východní, nebo západní stranu. Svítím min. tak 14 dní, až tři týdny 12 hodin a pak nechám na tom samém místě už jen na přirozeném světle. V loni jsem tak vypěstoval asi 60 tisíc semenáčků. Začínám na vánoce a pak už se den prodlužuje a na Moravě je hezké počasí :)

Pokojová teplota. 22- 27 stupňů

Na celý tento počet mi stačily 4 led žárovky - 4000k při maximálním vytížení asi 22 tis. semínek. Investice cca. do osvětlení 900 Kč i s dopravou. Žárovky jsem měl za 59 Kč. Na čtyřech letkách se dá v pohodě pěstovat tak 20-25 tisíc semínek. Když to hodně rozmazlujete můžete to nechat svítit i měsíc. Spotřeba energie při maximálním využití 4 x 12W.

Jak funguje světlo.

  • Světlo s kombinací

Rada na výsevní substrát od pana Rudolfa Jankula - Pan Čudla na Plzeňském fóru. Nemojany naproti vedlejší železné bráně na hlavní silnici, která vede do Račic atd. u Nemojanského mlýna, kde je stánek na svatby.


Kaktusy - Rostěnice