• 00420 778 481 560
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Blog

 • www.lokr.cz
 • www.lokr.cz
 • www.lokr.cz
 • www.lokr.cz
 • www.lokr.cz
 • www.lokr.cz

Výsevní substrát Substrát a umělé osvětlení v kombinaci s denním světlem.

Výsevní substrát na kaktusy: z lomu vrchní vrstva písku splavená včetně hlíny, trochu zeolitu a trochu filtračního písku bílého a umělé osvětlení na pěstování v kombinaci s denním světlem.

Dobrý den, po vysévání pouze do Zeolitu mám chuť na změnu. Rád bych, aby jsem

nemusel semenáčky přesazovat dříve. Sice v Zeolitu vydrží i rok, ale rád bych zkusil

další variantu a porovnal to.

Šel jsem do lomu a nabral vrchní vrstvu písku včetně zeminy. Upekl ji na 200 stupnů po dobu 1 hodiny. Naplnil misky. Na vrch nasypal trochu Zeolitu a na něho ještě bílý křemičitý filtrační písek. A na to dal semínka. Filtrační písek je hodně dobrý proti muškám. Zeolit zase drží vlhkost. A písek se splavenou hlínou dodává živiny.

Osvětlení:

Moje zkušenosti s osvětlením v jednoduchosti je síla, ale bez boxu a i s denním světlem:

1.Stačí obyčejná led žárovka 12W 1055 lm 4000 K za 59 - 89 Kč třeba v Bauhausu tam je ta kompletace asi nejlevnější. 12W 1055 lm 4000 K - teplejší denní bílá - těch 4000 K obsahuje převahu středního světla (zelená složka) viditelného spektra. 

Podle odborníků je nejvhodnější kombinace LED 6000(6500)K a 2700 K.
Studená bílá pro modré světlo a teplá bílá pro zeleno - červené světlo. To je těch 2700 K a méně.

Já využívám denního světla při přisvícení umělého osvětlení. Pro semenáčky je pak mnohem jednodušší přechod na obyčejné světlo. Nemusíte pak tak dlouho svítit. Ale je to jen věc názoru. S růstem nemám problém a každý má svoji ověřenou metodu.

Při kompletaci osvětlení je tedy zapotřebí:

 

Objímka na žárovku 19 Kč plastová. Stačí a nemusí být keramická.

Kabel do zásuvky a k objímce 28 Kč. Do objímky zapojíte libovolně. Jedno na kterou stranu, který kabel. Jsou jen dvě možnosti.

Tyčka je uvnitř dutá, do které protáhnete kabel do zásuvky. Tyčka stojí 35 Kč a dá se různě ohýbat a uděláte jakýkoliv ohyb. Máte lampičku, dle ohybu.

Časovat cca. 100 Kč (ráno v 8 rozsvítí a večer v 20:00 zhasne.) Tak aby jsme mohli v klidu spát. Když to máte třeba v ložnici. Stačí jeden na prodlužovák.

Pokud chcete lampičku tak to musíte dát do nějakého podstavce, aby to drželo, nebo koupit v květinářství dutý polystyrén cca 12 Kč a zalít to třeba cementem nebo sádrou s kamennou drtí. Následně to drží jako lampička. Či jednoduše připevnit.

Nedávám umělé osvětlení vůbec do žádného neprůhledného boxu, ale používám i denní světlo v tom je ten nejlepší fígl. Dám to třeba na zem pod okno viz půdní byt. Bud na východní, nebo západní stranu. Svítím min. tak 14 dní, až tři týdny 12 hodin a pak nechám na tom samém místě, už jen na přirozeném světle. V loni jsem tak vypěstoval asi 60 tisíc semenáčků. Začínám na vánoce a pak už se den prodlužuje a na Moravě je hezké počasí.


Pokojová teplota. 22- 27 stupňů

Na celý tento počet mi v loni stačily 4 led žárovky – 4000 K při maximálním vytížení asi 22 tis. semínek. Investice cca. do osvětlení 900 Kč i s dopravou. Žárovky jsem měl za 59 Kč. Na čtyřech letkách se dá v pohodě pěstovat tak 20-25 tisíc semínek. Když to hodně rozmazlujete můžete to nechat svítit i měsíc. Spotřeba energie při maximálním využití 4 x 12W.

Světlo, nákup, fungování, sestava

 • Světlo s kombinací
 • Nákup světla 31.1.2019
 • Sestava - pokaždé jinak a jinde
 • Sestava - pokaždé jinak a jinde

Rada na výsevní substrát od pana Rudolfa Jankula - Pan Čudla na Plzeňském fóru. Nemojany naproti vedlejší železné bráně na hlavní silnici, která vede do Račic atd. u Nemojanského mlýna, kde je stánek na svatby.


Kaktusy - Pavel Urboa